hiperaktif annenin çocuğu :)


Uyku Kafasını ağaca Çarptııııı

Ben: Kağan’cım, eve gider gitmez yatıp uyuycaz tamam mı?

Kağan: Ama benim uykum yok. Çok uzağa gitti.

Ben: Gelmez mi?

Kağan: Gelemez ta Amerika’ya gitti. Hem çantasını, kedisini, oyuncaklarını, kıyafetlerini, çöpünü bile aldı.

Ben: Aaa çok uzağa gitmiş o zaman. Çağıralım gelsin.

Kağan: Hayır gelemez, başka çocukları uyutmaya gitti. Uykunun görevi çocukları ve büyükleri uyutmak.

Ben: Peki biz onu çağırsak gelmez mi?

Kağan: Hayır çağıramayız, çok hızlı gitti, 60 bin kilometre hızla gitti.

Ben: Söylesek uçakla gelse.

Kağan: Uçakların olduğu yeri bile geçti, taksi de bulamaz.

Ben: Eee napıcaz o zaman?

Kağan: Hah dur geliyo bak arabanın yanından koşuyo şimdi bizimle, gördün mü, koş uyku kooşşş, Anneeee uyku ağaca çarptı kafasını hahahahhahah.

 

bi osuruk kadar olamadın anne :)

Kağan paranın farkına vardı daha doğrusu paraya sahip olabileceğini, oyuncak alabileceğini  ama her zaman bizden para alamayacağını da öğrendi. Para yoksa hemen şu soru gelir arkasından : “oyuncak alır mısın anneeeeee” ya da daha sevimli bir şekilde “belki bugün bir tane oyuncak da alabiliriz”   :)Bu aralar oyuncak alma ve para harcama konusunda Kağan’a bir şeyler öğretmeye çalışıyorum (evet ben öğretmeye çalışıyorum ne kadar başarılı olacağım çok meçhul :) ). Geçen  gün aramızda şu konuşma geçti, sanırım çocuklar da hikayeler anlatmanın bir şeyleri ötmede bir yol olarak kullanılabileceğini biliyorlar. Anne baba hikaye anlatıyorsa o neden anlatmasın belki işe yarar :)

Kağan:  Anne, benim pırtımın bi annesi var.

Ben:  Aaa gerçekten mi?

Kağan: Eveeett, hem de pırtımın annesi ona ne isterse alıyoo

Ben: Ama o kadar çok her şeyi almak doğru bir şey değil.

Kağan: Ama pırtımın annesinin çooooookkkkkkk parası var.

Ben: Çok parası da olsa o kadar şey almak, para harcamak israf olur Kağan’cım.

Kağan: Hayır ama onlar başka bir dünyada yaşıyor, onların dünyasında olabiliyor.

Konunun özeti bi osuruk kadar olamadın anne :)

 

Hiperaktif bi annenin çocuğu ne yapar?

Tabii bunların annenin hiperaktif olmasıyla pek ilgisi de olmayabilir neticede çocuk, aklına geldiği gibi ve taklit ettiği gibi davranıyor ve konuşuyor ama ben onların bu saf ve dahiyane akıllarına hayranım :)

-Anne, okula neden gitmek zorundayız?
-Çocuklar büyüyünce oklua gitmek zorundalar Kağan’cım, eğer ben seni okula göndermezsem sonra bana ceza yazarlar, sen neden bu çocuğu okula göndermedin diye.
-O zaman tahtadan bi tane benden yapalım bi tane de senden yapalım onları okula koyalım böylece okulda zannederler bizi.
-:) :)

-Kağan napıyosun?
-Senin eşyalarını topluyorum.
-niye?
-çünkü sen çok dağınıksın.
-peki.

-Kağan anahtarımı gördün mü?
-anne sen de sahip çık şu eşyalarına
-tamam ederim.

-Kağan senin burnun mu tıkalı?
-evet aynı trafik gibi.

Çocukların DEHB olup olmadığı hemen anlaşılmıyormuş

2-7F01C782-1044292-480Kağan 4,5 yaşında (şu aralar küçük bir ergen edasıyla dolansa da), çocukların DEHB olup olmadığı hemen anlaşılmıyormuş, okula başlayınca ortaya çıkar diyorlar, yüzde elli olma ihtimali var, gözlem yapmaya çalışıyorum, dikkati nasıl, sabırsız mı, konuşması nasıl, aceleci mi, dağınık mı.. aslında kendimle karşılaştırıyorum ve bi bakıyorum rolleri değişmişiz :) aslında çocuklara hiperaktivite teşhisi konması konusunda da endişelerim var, yaramaz çocuk hiperaktif olur sanıyoruz (aslında hiperaktif çocuk da isteyerek yaramaz olmuyo sonra bu konuyu da konuşuruz) ama DEHB’nin sadece bir yönü bu, başka kriterler de var, hemen ilacı verip çocukları yollamasınlar, böyle örnekler de çok. Eğer gerçekten DEHB iseniz (siz ya da çocuğunuz) ilaç gerekli çünkü günlük hayata daha iyi uyum sağlayabiliyorsunuz ve günlük işleriniz karman çorman olmuyor sonrasında da genel olarak hayatınız daha düzenli oluyor mesela zamanında fatura ödeyebiliyorsunuz, çok tuhaf biliyorum ama DEHB iseniz para, fatura, ödemeler o kadar önemsiz ki ertele erteleyebildiğin kadar (kocadan fırça yiyene kadar oluyo genelde :) ) DEHB’nin temelinde dürtüsellik olduğu için böyleymiş, dürtüsel hareket ediyomuşuz çünkü beynin çalışmasında bi aksaklık varmış, bunlar okuduklarımdan benim anladıklarım. Daha okuyup daha yazıcam.

Bumerang - Yazarkafe

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com