Bİ SUS TELEFON!!!


Bİ SUS TELEFON!!!

Düzenli olmak, düzenli çalışmak, organize olmak, işini sırasıyla karıştırmadan, atlamadan yapmak, yaptığın işlerde her şeyin tam olması, eksiklik olmadan işini sunmak… DEHB’li için bir kütüphanede çalışmadığı sürece(ki orda çalışsa bile çok zor olurdu sanırım, gerçi kitap rafları arasında sessizce koşabilir insan, denenmiştir :) )öyle zor ki  bu bahsettiklerim. Telefonu bazen yemek gelir insanın içinden, sus be susssss. Telefon çalar, iletiler yağar, yetişmesi gereken milyon tane iş arka arkaya sıralanır en sonunda hiçbir şey istediğiniz gibi olmaz.  Ama çaresi var. Ofis içinde çalışmaya başlayınca zorlanmaya başladım, hazırladığım her şeyde bir sürü eksiklik oluyordu ve unutuyordum çünkü bi işi yaparken aklım başka işe gidiyordu onu bırakıp ona dalıyordum ya da zaten bu işin zamanı var deyip erteliyordum, hele gözümde büyüyen bi iş varsa hayatta elimi sürmek istemiyordum sonra her şey birbirine girmeye başladı. Kendimce çözümler bulmaya başladım:

  1. Not al, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler
  2. Sabah saatlerinde daha iyi odaklanabiliyorsan zor, dikkat gerektiren işleri sabah ilk iş olarak yap
  3. İleti kutunun alarmlarını, hatırlatmalarını kullan
  4. Kontrol listesi oluştur, bu listeyi gözünün önüne bi yere koy (ben klavye önüne koyuyorum)
  5. Masanı sıklıkla toparla, arada kalmış notlar, dosyalar  ortaya çıkınca hatırlamak daha kolay oluyor (ekstradan masandan bulduğun küpe, toka, bisküvi, fındık, fıstık da çok iyi geliyo insana)
  6. Etrafında sana destek olabilecek kişilerden destek al (yazdığın bir şeye ikinci bir gözün değmesi her zaman işe yarar)
  7. İşlerini bitirince kontrol et. İkinci kez kontrol et. Üçüncü kez kontrol et. Dördüncü kez kontrol et. Hata bulamayana kadar
  8. DEHB olanlar bazı işlerde çok iyi olurlar, bunları keşfetmeye çalış hatta iş yerindeki yaklaşımlara göre bu konuda destek iste.
  9. Aslına bakarsan bunlar DEHB olmayan birine de düzenli çalışma alışkanlığı kazandırır.

 

Hadi şimdi işe geri dön :)

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com