Bazen de Anneler Hiperaktif Olur :)


 

Çocukların hiperaktivitesiyle ilgili bir sürü yazı var, şikayet eden anneler var, şekerim benim çocuk hiperaktif deyip de dert yananlar var, işin özünü anlamayanklar var, arada farkında olup da bilinçli anne olanlar da var, yani hiperaktivitenin tam olarak ne olduğu hala anlaşılamadığından işin çok başındayız. Öncelikle hareket fazlalığı konusunu halletmek lazım sanırım. Her fazla hareketli olan hiperaktif olmayabilir ama olabilir de :) Dikkatli gözlemlemek lazım. Biraz karmaşık bir konu yetişkinlerde olunca ve henüz teşhis edilmemişse biraz daha karmaşık.  Ömür boyu size eşlik edecek bir durum bu, zor zamanlar olduğu oluyor çünkü DEHB yanında size başka hediyeler de getiriyor, hayat boyu süren zorluklarla karşılaşmak çok mümkün:

1. Okulla ilgili zorluklar söz konusu olur, mezun olamayabilirsiniz ya da benim gibi sekiz senede üniversiteyi bitirebilirsiniz :) ama önemli olan sonuç biz ona bakalım :)

2. Yeme bozuklukları çok ya da az yeme (ben bunu çok yaşamadım)
3. Uyku şikâyetleri (kaliteli güzel derin dinlendiren bir uyku pek yok gibi hayatımda)
4. Tütün, alkol ve madde kullanımının daha yüksek olması (çok sık rastlanan bir durum en iyisi hiç bulaşmamak)
Arkadaşlık kurma, paylaşma ve sürdürmekte zorluk
5. Ergenlikte karşıt gelme ve uyumsuzlukta artış (ayy ben bunu çok yaşadımmmmmm, ne fenaydıııı)
 6. Aile ve akranlarla sık çatışma yaşama (öff evet yaa)
7. Arkadaşlıkları devam ettirmekte zorluk
8. Duygusal istikrarsızlık  (bi gün öyle bi gün böyle inişli çıkışlı)
9. Evlilik sorunlarının fazla görülmesi boşanma oranının fazlalığı (bir DEHB’li için evlilik eziyet gibi bir şey, eşi için daha da eziyet, ben sanırım bu yüzden bu kadar çok evlilik karşıtı bir insan oldum, sorunlarla başa çıkmakta çok zorlanıyorum ve ikinci bir kişinin benim hayatıma müdahale etmesi ve bu hakkının olduğunu düşünmesi beni hem yoruyor hem sıkıyor ama buna rağmen hala evliyim ve yürütmeye çalışıyorum buna da şaşmıyor değilim)
10. Stresli ebeveyn-çocuk, çocuk-kardeş ilişkileri (asabiyet durumunu çok sık yaşıyorum mesela)
11. Çabuk sinirlenme (bazen öfkeden kudurabilirim)
12. Hayal kırıklığı ile baş etmede güçlük (bugün de öyle günlerden biri)
13. Kendine güven ve benlik saygısında azalma (bir şeyler yolunda gitmiyor ve hep eksik ve yarım kalıyor bu da her seferinde kendinde güven duygusunun azalmasına sebep oluyor, başkaları yapabiliyor ben niye yapamıyorum diyorsunuz ama sorunun kaynağını bilmeyince işlerin niye yolunda gitmediğini bir türlü anlayamıyorsunuz acaip bir kısır döngüye giriyor sonunda insan, ben DEHB olduğumu öğrenince ohh beeee demiştim demek ki her şeyin bir sebebi varmış)
14. Sözlü istismar ve taciz riski (çeneyi tutamama durumu var ne yazık ki ama tutulabiliyor, öğrenmek lazım)
15. Duygusal ve davranışsal olarak olgunlaşmamış biri olarak algılanma (evet hala bana çocuk diyorlar olsun ben mutluyum böyle)
16. Başkalarının ihtiyaçlarını değerlendirmekte ve empati kurmakta eksiklik (evet bu konuda eksik kalabiliyorum çoğu zaman, o yüzden biraz daha düşünmeye çalışıyorum eskisi kadar anında cevap verip düşünce belirtmiyorum biraz duruyorum, işe yarıyor az da olsa sanırım, herkesi kendim gibi sanabiliyorum ve bu da beni daha da sabırsız yapıyor)
17. Davranış sorunları (çok sık yaşanan bir durum)
18. Motorlu araç kazaları ve yaralanmalarında sıklık (dikkat eksikliğinden kaynaklı bir durum bu ama her zaman geçerli değil ben pek çok konuda çok fazla dikkat eksikliği yaşasam da araba kullanmak konusunda hiç yaşamıyorum çok sevdiğimden belki de)
19. Riskli eylemlere katılma (dürtüsel davranınca düşünmeden pat diye her şeye atlıyor insan)
20. Sık iş değiştirme ve işlerinde başarısız olma, maddi sorunlar (offffffffffff işte bu en sık yaşadığım şey benim, maddi sorunlarla hala baş edemiyorum eskisi kadar olmasa da gene de benim için birinci problem bu)
21. Toplumsal kuralların hiçe sayılması (babamın disiplini olmasa toplumun kurallarına uymayı öğrenemeyebilirdim,  disiplin bazen işe yarıyo)
22. Ahlaki değerlere uygunsuz davranışlar (bakınız 21. madde)
23. Yasal sorunlar yaşama (bakınız 21. ve 22. madde)
24. Antisosyal, psikopatik kişilik özellikleri gösterme (antisosyal olmadım ama ötekinden emin olamadığım zamanlar oldu)
Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com