Alışveriş Hastalığı, oniomania, tedavisi var mı ki?????????????


Bazen yayılmış evde otururken hop diye içimden bir şey beni dürtmeye başlar, kırt kırt içimi kemirir, şunu alsam bunu alsam sonra da onunla şunu yapsam, amaaannn nolcak ki kullanmazsam bi kenara koyarım nasıl olsa bi gün işe yarar ya da birine veririm, ama önce gidip almam lazım. Aklıma düşen neyse o gün onu bulup almazsam rahatlamam. Bu durum arada sırada olsa mühim değil ama çok sık oluyorsa gerçekten çok yorucu, yıpratıcı, çaresizlik duygusu içinde vicdan azabıyla alışverişten dönmek ne yazık ki çok acıklı ya da alışverişten müthiş bir keyifle tatmin duygusu içinde dönüp sonra kredi kartı borçlarıyla debelenmek çok acıklı. Alışveriş bir bağımlılık olabilir ve bir sürü sebebi vardır eminim, bilimsel olarak fazla bir açıklama yapmam elbette mümkün değil ama içimden beni bir şey para harca diye dürtüyorsa bu kesinlikle dürtüseldir :)

DEHB olanların alışveriş dürtüsüne yenik düşebildiğini gayet iyi biliyorum, DEHB ilacı kullanmaya başladığımdan beri daha kontrollü davranabiliyorum ama henüz yeterli değil, bu konuda bir şeyler daha yapmam gerekiyor, terapi olabilir hatta ilaç tedavisi bile varmış yeni öğrendim.  Para hesabı yapamamak, belki de yapmak istememek çünkü hesap yapınca sonuçları hiç iç acıcı olmayabilir karşıma borç çıkacak korkusu yeterince eziyetli zaten, umursamadan harcamak, aklına geleni ona buna almak, evin saçma sapan şeylerle dolması vs. vs.

Eeee napıcam ben o zaman, alışveriş dürtüsünü nasıl bastırabilirim?

* Kredi kartlarını iptal et!!! E tabii söylemesi kolay içinde borç olan kredi kartı iptal olmuyor ayrıca zırt pırt yapılması gereken harcamalar çıkınca ve elinde para yoksa kredi kartı bir anlamda senin imdadına yetişiyor, ne olcak peki?

* Kredi kartlarını iptal edemiyorsan evde bırak, her an yanında olunca harcama dürtüsünü tetiklemekten başka işe yaramaz. -Evet, bu mantıklı, yapılabilir bir şey.

* Nakit parayla fazla gezme, cüzdanında o gün ihtiyacın olabilecek kadar para olsun. -Tamam olur.

* Para biriktirmeye çalış!!!!  -Oldu canım, bu halde gel de sen biriktirmeye çalış, o para orda durdukça beni kırt kırt kemiriyo.

* O zaman hemen harcayamayacağın veya hemen nakde çeviremeyeceğin şekilde para biriktir, döviz al, altın al ve bunları her an ulaşamayacağın bi yerde sakla mesela aileden birine ver ya da güvendiğin birine ver. Emeklilik sigortası yaptır mesela.  – evet aslında doğru çünkü altı ay boyunca cüzdanımda euro olmasına rağmen gerçekten ihtiyacım olana kadar ona dokunmadım.

* Elden bir para aldığında hemen mutlaka banka hesabına yatır çünkü o cüzdanda durdukça kayıp bir para olacak. – bu konu kesinlikle doğru

* Arkadaşlarınla kıyafet değiş tokuşu yap alışveriş isteğini bastırır bence. – Evet denedim işe yarıyor gerçekten de.

* Hala bir şey yapamıyorsan doktorundan yardım iste, hayat daha kolay olacak senin için. – Doğru, bu ay doktora danışıcam ben de zaten.

 

 

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com